Vítejte na oficiálních stránkách

ROZHLEDNY

CHLUM

416 m.n.m

Plzeň - Doubravka

Tyto stránky budou k 1.12.2022 nedostupné díky ukončení provozu platformy sweb a přesouvat je jinam již nebudeme. Další informace již hledejte na facebookových stránkách rozhledny.

 

Vážení návštěvníci a přátelé rozhledny Chlum,
dnešním dnem (27.11.2022) se definitivně uzavřelo 13 let provozování rozhledny Chlum Klubem Českých Turistů, odborem Bolevec Plzeň.
Začali jsme Chlum provozovat v květnu 2010 pod vedením Lukáše Ptáčka. V roce 2013 pak provoz rozhledny převzal Václav Svoboda a vedl jej celých 10 let až do roku 2022.
Tímto bych chtěl poděkovat všem návštěvníkům, kteří k nám přišli nebo chodili pravidelně, za návštěvu a přízeň. S mnohými z Vás jsme navázali velmi přátelský vztah.
Za deset let se ledacos zažilo. Velice hezké akce byly také různé pochody, závody, Noční Chlumy (kdy bylo otevřeno až do pozdních nočních hodin), i akce pro školy. Velice rád vzpomínám na několik žádostí o ruku na rozhledně, z nichž dvě byly nakonec přeměněny na svatební obřad přímo na Chlumu. Zatím jsou oba páry stále svoji a přeji jim, ať jim to vydrží co nejdéle. Bohužel jsme zažili i několik špatných věcí, jako byl nepořádek v areálu po nočních akcích u ohně, poškozené ale i rozkradené vybavení.
Chtěl bych tímto poděkovat majiteli rozhledny, se kterým jsme navázali dobré vztahy a vycházeli jsme si v mnohých věcech vstříc, a taktéž i ÚMO Plzeň 4, které nám v některých věcech bylo nápomocno.
Dále děkuji Mírovi Flaxovi, který zásoboval facebookové stránky fotkami a díky němu jsou sdílena alba historických fotek, vstupenek a dalších materiálů.
Velký dík patří tzv. CH-Týmu, tj. těm které jste za ta léta potkávali ve stánku a obsluhovali Vás. Bez nich by si provoz rozhledny nešlo představit. Šlo jmenovitě o Pavla Hanuše, Lukáše Hanuše, Míru Hanuše, Lucku Roubovou (Perlíkovou), Veroniku Fialovou, Matěje Hudce, Michalu Míkovou, Lukáše Kajkla, Dana Pokorného, Šárku Šrámkovou, Lukáše Hřebíka a Katku Sýkorovou.
A když už jsem u děkování, pak obrovský dík si zaslouží moje rodina, zejména manželka. Měla se mnou a s Chlumem velkou trpělivost. Zásobování, večerní papírování a účetnictví, a v neposlední řadě změněné plány na víkendy, když jsem neplánovaně zaskakoval, aby se nemuselo zavřít, no užila si toho dost a ještě jednou ji tímto moc děkuji.
Nelze do pár řádek shrnout celých 10 let. Je mi jasné, že se někdy vše nepovedlo dle představ některých z Vás a ani nás (občas pozdní příchod, některý neotevřený den, …). Bohužel se vždy prostě nedařilo. Za tyto komplikace se dodatečně omlouvám.
Na výzvu ohledně nového provozovatele se přihlásili dva zájemci. Finální výsledek zatím nevím, záleží na jejich jednání s majitelem rozhledny a městem. Myslím si ale, že je k novému provozovateli našlápnuto. Jakmile bude definitivně jasno, bude Vám nový provozovatel oznámen a jistě se Vám sám představí.
S novým provozovatelem budeme v max. možné míře ze začátku spolupracovat a poskytneme mu kontakty na dodavatele suvenýrů, občerstvení a dalších služeb. Stávajícím organizacím, které na Chlumu pořádaly své akce, bude kontakt předán, aby mohly být akce a závody zachovány.
Co se týče mobiliáře na Chlumu, jednáme o tom, aby v areálu zůstaly lavice, altány a stojan na kola. Co se týče dětského hřiště, po vleklých debatách u nás v odboru, jsme se nakonec rozhodli jej nikomu nepředávat k dalšímu využití. Hřišti je již 12 let a i přes pravidelné nátěry do struktury dřeva nevidíme, zejména toho, co je pod zemí. Některé prvky hřiště již byly z důvodu nevyhovujícího stavu v minulosti odstraněny. A v dnešním pokřiveném právním světě nechceme riskovat jakékoliv tahanice, pokud by se tam někomu něco stalo (skryté vady, …).
Závěrem přeji Chlumu, aby se konečně rozhýbala stavba nové chaty a rozhledna dostala nový kabát. Rozhodně si to zaslouží.
Za KČT, odbor Bolevec Plzeň
Václav Svoboda, místopředseda odboru a vedoucí provozu rozhledny Chlum

_________________________________________________________________

Vážení návštěvníci, vítejte na stránkách rozhledny Chlum. Rozhledna se nachází v městské části Doubravka v krajském městě Plzeň na vrchu Chlum, ve výšce 416 m.n.m.

Rozhledna poskytuje překrásný kruhový výhled nejen na krajské město Plzeň a jeho okolí. Za příznivé viditelnosti je nádherně vidět Šumava, Český les, Brdy, a oblasti Rokycanska.

V záložce 360°- panorama si můžete udělat představu o výhledu z rozhledny Chlum. Po kliknutí na popisek se přenesete přímo do mapy a místo se Vám zobrazí. Je dílem neznámého příznivce, který chtěl zůstat v anonymitě. Za mapu mu patří obrovský dík.

Rozhledna je provozována Odborem klubu českých turistů Bolevec Plzeň a je ve vlastnictví firmy Rozhledna Chlum s.r.o.

Přijďte se k nám podívat za krásnými rozhledy nebo alespoň strávit příjemné odpoledne v přírodě a dát si pivo, limo nebo zmrzlinu. K posezení jsou připraveny dřevěné lavice se stoly, z nichž některé jsou kryté altány. Malé děti se mohou vyřádit na malém dětském hřišti. Rozhledna je snadno dostupná viz odkaz "Kde jsme a kudy k nám".

V pokladně jsou k dostání různé suvenýry s motivem rozhledny Chlum, viz odkaz "Suvenýry" a mnoho dalších. Pro sběratele je k dispozici i rozhlednové razítko.